يووئيت چه علائمي دارد؟ علائم يووئيت عبارتند از حساسيت به نور,‌تاري ديد,‌درد و قرمزي (قرمزي دور قرنيه) چشم اشك ريزش, اجسام شناور در ميدان بينايي. البته علائم بستگي به محل درگيري التهاب در سيستم يووه‌آ دارد. يووئيت ممكن است به طور ناگهاني با قرمزي و درد يا به آرامي با كمي درد و قرمزي و تاري ديد تدريجي به وجود آيد. يووئيت ممكن است يكطرفه يا دوطرفه باشد. يووئيت در بيماري‌هاي عفوني و يووئيت بدون علت غالباً يك طرفه هستند در حالي كه يووئيت در بيماري‌هاي اتوايميون تمايل به ايجاد يووئيت دوطرفه دارند.
 |  | English
 | homepage | Today:

يووئيت چيست؟

چشم انسان مانند توپ تنيسي است با درون تهي و سه لا بافتي كه حفره مركزي را احاطه مي‌كنند. صلبيه (كه چشم را مي‌پوشاند) خارجي‌ترين و شبكيه (بافتي است در عقب چشم كه مانند فيلم دوربين عمل مي‌كند) داخلي‌ترين لايه است. لايه مياني (باقتي عروقي است) كه بين شبكيه و صلبيه قرار گرفته است و شامل عنبيه, جسم مژگاني و مشيميه مي‌باشد و يووه‌آ نام دارد. وظيفه اوليه اين دستگاه تغذيه ساختمان‌هاي مختلف چشم است. عنبيه (قسمت رنگي چشم)‌ ديافراگمي است كه در جلوي عدسي و جسم مژگاني قرار گرفته است و سوراخي كه در وسط عنبيه قرار گرفته مردمك مي‌باشد كه مقدار نور وارد شده به چشم را تنظيم مي‌كند. يووئيت يك اصطلاع عمومي است كه براي التهاب سيستم يووه‌آ به كار برده مي‌شود. در يك جمعيت 100000 نفري در مدت يك سال 15 نفر,‌دچار يووئيت مي‌شوند. يووئيت بيشتر در سنين 50-20 ديده مي‌شود.

 

اهميت يووه‌آ چيست؟

بيشتر عروق خوني تغذيه كننده چشم در يووه‌آ مي‌باشد. التهاب يووه‌آ مي‌تواند بر قرنيه,‌شبكيه, صلبيه و قسمت‌هاي حياتي ديگر چشم تأثير گذارد. از آنجايي كه يووه‌آ در مجاورت بسياري از قسمت‌هاي مهم چشم قرار دارد لذا التهاب اين لايه از چشم ممكن است ديد را تهديد نموده و از التهاب‌هاي شايع‌تر لايه‌هاي بيروني چشم شديدتر باشد.

 

انواع گوناگون يووئيت كدامند؟

هنگامي كه يووه‌آ در نزديكي جلوي چشم يعني در عنبيه ملتهب شود بدان آيريت (iritis) مي‌گويند و هنگامي كه يووه‌آ در ناحيه مياني چشم ملتهب شود و التهاب جسم مژگاني را در بر گيرد بدان سيكليت (cyclitis) مي‌گويند اما اگر التهاب در عقب چشم رخ دهد و مشيميه را نيز تحت تأثير قرار دهد آن را كوروئيديت (choroiditis) مي‌نامند.

 

يووئيت چه علائمي دارد؟

علائم يووئيت عبارتند از حساسيت به نور,‌تاري ديد,‌درد و قرمزي (قرمزي دور قرنيه) چشم اشك ريزش, اجسام شناور در ميدان بينايي. البته علائم بستگي به محل درگيري التهاب در سيستم يووه‌آ دارد. يووئيت ممكن است به طور ناگهاني با قرمزي و درد يا به آرامي با كمي درد و قرمزي و تاري ديد تدريجي به وجود آيد. يووئيت ممكن است يكطرفه يا دوطرفه باشد. يووئيت در بيماري‌هاي عفوني و يووئيت بدون علت غالباً يك طرفه هستند در حالي كه يووئيت در بيماري‌هاي اتوايميون تمايل به ايجاد يووئيت دوطرفه دارند.

 

علل يووئيت چيست؟

يووئيت علل بسيار گوناگوني دارد. ويروس (مانند شينگل, مامپس يا هرپس), قارچ (مانند هيستوپلاسموزيس) يا پارازيت (مانند توكسوپلاسموزيس) ممكن است باعث ايجاد يووئيت شوند. در بسياري از موارد علت ناشناخته است. همچنين يووئيت ممكن است در نتيجه آسيب به چشم يا ناشي از بيماري باشد كه در نقاط ديگر بدن رخ داده است (مانند آرتريت). ايجاد التهاب در يك چشم ممكن است در نتيجه آسيب شديد چشم ديگر باشد(يووئيت همدرد Sympalhetic).

 

يووئيت چگونه تشخيص داده مي‌شود؟

انجام معاينه دقيق چشم توسط چشم پزشك به هنگام بروز علائم از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. التهاب درون چشمي ممكن است براي هميشه روي بينايي اثر بگذارد يا گاهي به نابينايي منجر شود. چشم پزشك از وسايل ويژه‌اي استفاده كرده,‌درون چشم را معاينه مي‌كند و غالباً بر همان اساس تشخيص بيماري را مي‌دهد. در برخي شرايط انجام آزمايش‌هاي خوني, آزمايش‌هاي پوستي عكس از سينه و گاهي حتي نمونه‌برداري به طريقه جراحي از چشم ممكن است در تشخيص مفيد باشند از آنجايي كه يووئيت مي‌تواند با وجود بيماري در قسمت‌هاي ديگر بدن همراه باشد, لذا ارزيابي و درك سلامتي عمومي بيمار حائز اهميت است. اين كار ممكن است نيازمند انجام مشاوره با متخصصين پزشكي ديگر باشد.

 

يووئيت چگونه درمان مي‌شود؟

انجام درمان فوري براي به حداقل رساندن هر گونه كاهش بينايي ضروري است. براي كاهش التهاب و درد از قطره‌هاي چشمي به ويژه استروئيدها و گشاد كننده‌هاي مردمك استفاده مي‌شود. در التهاب‌هاي عميق‌تر استفاده از داروهاي خوراكي يا تزريقي ممكن است ضروري باشد. عوارضي همچون گلوكوم (افزايش فشار چشم), كاتاراكت (كدر شدن عدسي چشم) يا تشكيل عروق خوني جديد نيز ممكن است طي بيماري به درمان نياز داشته باشند در صورت پيشرفت عوارض,‌انجام جراحي يا ليزر ممكن است لازم باشد. اگر يووئيت در قسمت جلو يا مياني چشم به وجود آيد به طور شايع شروع ناگهاني خواهد داشت و معمولاً شش تا هشت هفته به طول خواهد انجاميد و در مراحل اوليه مي‌توان آن را با استفاده مرتب از قطره‌ها كنترل نمود,‌غالباً براي اين نوع يووئيت نمي‌توان دليل ويژه‌اي در نظر گرفت. اما يووئيتي كه در قسمت عقب چشم رخ مي‌دهد, به طور شايع آهسته‌تر شروع مي‌شود و ممكن است بيشتر به طور انجامد و غالباً درمان آن مشكل‌تر است.باز گشت به صفحه دانستنيها
Copyright © 2007-2008 | All right reserved
تماس با مديريت سايت| استفاده از مطالب سايت با ذکر نام سايت بلامانع است | مديريت سايت:دکتر سيامک مراديان