آيا مي دانيد از هر سه الي چهار نفر در دنيا يک نفر به تنبلي چشم مبتلا است ****** آيا مي دانيد بهترين زمان درمان تنبلي چشم،در شيرخوارگي و اوايل کودکي است ****** آيا مي دانيد 1.5 الي 2 درصد افراد جامعه به گلوکوم مبتلا هستند و اين در حالي است که خود از بيماري خود آگاه نيستند
 |  | English
 | homepage | Today:
روزه در افراد بيماربيماران گوارشي

چنانچه بيماران گوارشي در حين روزه‌داري دچار علائمي چون دل درد خصوصاً مالش رفتن شديد سر دل در هنگام ظهر شوند نشانه ي فعاليت بيماري بوده و بايد از روزه‌داري پرهيز كنند افرادي كه مبتلا به زخم هاي فعال گوارش فوقاني هستند مثل معده و اثني عشر چون روزه داري با تشديد ترشح اسيد معده منجر به فعال سازي زخم و عوارضي چون خونريزي مي‌شود ترجيحاً از روزه‌داري معافند.
بيماران چشمي

تغذيه سر عصب بينايي در افراد مبتلا به نزديك‌بيني شديد با نمره ي عينك بالاتر از 18،‌ در اثر روزه‌داري مختل مي‌شود و به همين دليل متخصصان چشم به اين افراد توصيه مي‌كنند، روزه نگيرند بيماران مبتلا به آب سياه با فشار طبيعي هم نبايد روزه بگيرند.
بيماران كليوي

افرادي كه دچار نارسايي فعال كليه هستند بايد از گرفتن روزه اجتناب كنند. افرادي كه كليه سنگ ساز فعال و بيماران مبتلا به دفع پروتئين در ادرار بايد از گرفتن روزه امتناع كنند. بيماران پيوندي كه پيوند كليه آن خوب انجام شده است گرفتن روزه براي آنها مانعي ندارد.
بيماران ديابتي

از آن جا كه بيماران تحت درمان با انسولين در پي تزريق دارو، به دفعات بايد غذا ميل کنند، لذا روزه‌داري به آن ها توصيه نمي‌شود. از سوي ديگر افراد تحت درمان با داروهاي خوراكي يعني قرص نيز بهتر است در زمينه روزه‌داري با پزشك معالج مشورت كنند. اما به طور كلي براي افرادي كه قادر به كنترل قند خون خود در حد طبيعي هستند، با رعايت شرايطي خاص، روزه‌داري بلامانع است. قابل ذكر است كه اين بيماران بايد مدتي قبل از شروع ماه رمضان، به طور آزمايشي، روزه‌داري را آغاز كنند و طي روز نيز قند خون خود را آزمايش كنند. به گفته ي متخصصان، ميزان قند خون بيماران ديابتي روزه‌دار بايد قبل سحر، حداكثر 120 ميلي گرم درصد، دو ساعت بعد از سحر، حداكثر 160 ميلي گرم درصد، بين ساعت 1 تا 3 بعدازظهر، حداقل 70 ميلي گرم درصد، قبل از افطار، حداكثر 120 ميلي گرم درصد و دو ساعت بعد از افطار، ‌حداكثر 160 ميلي گرم درصد باشد. شايان ذكر است كه بيماران روزه دار بايد در هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذايي قرص خود را ميل كنند و پس از گذشت مدتي غذا خوردن را آغاز كنند. علاوه بر اين بيماران بايد هنگام سحر نيز مقدار دارو را تقريباً به نصف كاهش دهند و فراموش نكنند كه حتما دو ساعت بعد از افطار و خوردن سحري قند خون يا قند ادرار خود را آزمايش كنند.
بيماران قلبي

افرادي كه از بيماري‌هاي قلبي رنج مي‌برند از آنجايي كه بايد داروهاي خود را رأس ساعت مشخصي مصرف نمايند اغلب اجازه ي روزه گرفتن به آن ها داده نمي‌شود. چون اين بيماران با دريافت به موقع داروهايشان دچار عوارض جبران‌ناپذيري نظير بزرگ شدن قلب و حتي سكته و حملات قلب مي‌گردند
تومور

تحقيقات جديد بر روزه‌داري نشان داده است كه رشد تومورها در هنگام روزه‌داري كاهش مي‌يابد و كنترل‌هاي ژنتيكي با دقت بيشتري هدايت مي‌شود اما در بيماران مبتلا به سرطان از آنجايي كه كم اشتهايي و ضعف سيستم ايمني در اثر بيماران و داروهاي مصرفي ايجاد مي‌گردد، به هچ عنوان توصيه نمي شود.


نويسنده : دكتر غلامرضا عبادي
منبع: مغان ارس

بازگشت به صفحه دانستنيها
Copyright © 2007-2008 | All right reserved
تماس با مديريت سايت| استفاده از مطالب سايت با ذکر نام سايت بلامانع است | مديريت سايت:دکتر سيامک مراديان