اغلب انسان ها قدر درك طبيعي رنگ ها را نمي دانند. بر چسبي كه به اشياي رنگي مي چسبانيم فعلاً ”چمن سبز“ و ”چوب قهوه اي“ تنها براي افرادي معني ويژه اي دارد كه از ديد رنگ طبيعي برخوردارند,”كوررنگي“ اصطلاحي مبالغه آميز است و درباره افرادي كاربرد دارد كه ديد رنگ غير طبيعي دارند. تقريباً 8درصد از مردان و كمتر از 1درصد از زنان از بدو تولد داراي درك نور نادرستي هستند. درجه اي كه در آن شخص ممكن است دچار ديد رنگي غير طبيعي شود متفاوت است و از اشكال جزيي در تشخيص سايه رنگ ها تا فقدان كامل ديد رنگ متغير است. اگر شخص بتواند تا حدودي رنگ ها را به درستي تشخيص دهد، اين اختلاف ممكن است قابل توجه نباشد. اما هنگامي كه شخص رنگي را به طور نادرست تشخيص دهد
 |  | English
 | homepage | Today:

مگس پران و جرقه بينايي

 

مگس پران چيست؟

گاهي ممكن است ذرات يا ابرهايي را ببينيد كه در زمينه­ بينايي شما حركت مي­كنند. به اين ذرات يا ابرها مگس­پران يا نقاط شناور اطلاق مي­شود. شما همواره آنها را هنگامي كه به زمينه­اي روش و هموار مانند ديوار خالي يا آسمان آبي نگاه مي كنيد، مي بينيد.

مگس پران ها در حقيقت دسته­هاي كوچكي از ژل يا سلولهاي درون ويتره (مايع ژل مانندي است كه درون چشم را پر مي­كند) هستند.

اگر چه به نظر مي رسد مگس پران ها در جلوي چشم قرار دارند اما در واقع در مايع ويتره درون چشم شناورند. آنچه كه شما مشاهده مي­كنيد سايه­هاي آنها روي شبكيه (لايه عصبي در پشت چشم كه به نور حساس است و ديدن را امكان پذير مي­سازد) است.

مگس پران ها اشكال گوناگوني دارند: نقاط، دايرهاي، خطوط، ابرها و يا تارهاي كوچك.

 --------------------------------------------------------------------------------------

علل مگس پران چيست؟

هنگامي كه شخص به ميانسالي مي­رسد ژل ويتره ممكن است شروع به ضخيم شدن يا جمع شدگي مي­كند و بدين ترتيب تارهايي را درون چشم تشكيل مي دهد. ژل ويتره از ديوار پشتي چشم جداشدگي و پارگي ويتره خلفي را باعث مي شود. علت شايع نقاط شناور همين است.

 --------------------------------------------------------------------------------------

 

جداشدگي ويتره خلفي بيشتر در افرادي ديده مي­شود كه:

v     نزديك بين هستند؛

v     عمل جراحي كاتاراكت (آب مرواريد) را كرده­اند؛

v     قبلاً براي چشم خود جراحي ليزري را انجام داده­اند؛

v     التهاب درون چشمي داشته­اند.

ظهور مگس پران ها ممكن است هشداردهنده باشد به ويژه اگر ناگهان پديدار شوند. به همين دليل در صورت پيدايش نقاط شناور، جديد حتماً بايد به چشم پزشك مراجعه كنيد به ويژه اگر بالاتر از 45 سال سن داشته باشيد.

 --------------------------------------------------------------------------------------

 

آيا مگس پران ها خطرناكند؟

اگر ژل ويتره جمع شده از ديوار چشم جدا شوند، پارگي شبكيه ممكن است رخ دهد. اين امر گاهي به خونريزي مختصري در چشم منجر مي­شود و اين خون ريزي ممكن است به شكل نقاط شناور جديدي نمود پيدا كند.

شبكيه پاره شده همواره مشكلي جدي است چرا كه ممكن است به جداشدن شبكيه منجر شود. شخص بايد هر چه زودتر به چشم پزشك خود مراجعه كند چنانچه:

v     حتي يك نقطه شناور جديد ظهور كند؛

v     جرقه­هاي نوراني ناگهاني را مشاهده نمايد.

اگر به علايم ديگري همچون فقدان بينايي جانبي توجه كرديد حتماً بايد به چشم پزشك خود مراجعه كنيد.

 

 --------------------------------------------------------------------------------------

با وجود مگس پران ها چه كار مي توانيد انجام دهيد؟

در صورت پيدايش ناگهاني نقاط شناور جديد حتماً بايد با چشم پزشك خود تماس حاصل كنيد چرا كه بايد از جداشدگي شبكيه خود يا عدم آن با خبر شويد.

مگس پران ها مي توانند در مسير بينايي واضح قرار گيرند و ممكن است كاملاً ناراحت كننده باشند به ويژه هنگام مطالعه، ممكن است سعي كنيد چشم­هاي خود را حركت دهيد، به بالا سپس به پايين نگاه كنيد تا نقاط شناور را از مسير بينايي خارج سازيد.

در حالي كه ممكن است برخي از نقاط شناور در بينايي باقي بمانند، بسياري از آنها به تدريج محو خواهند شد و ناراحتي كمتري را به جاي خواهد گذاشت. به محض ديدن مگس پران هاي جديد چشم شما بايد حتماً معاينه شود حتي اگر براي سالها تعدادي نقاط شناور در بيناييتان وجود داشته باشد.

 

 --------------------------------------------------------------------------------------

علل جرقه بينايي چيست؟

هنگامي كه ژل ويتره روي شبكيه كشيده يا ماليده شود ممكن است چيزهاي مانند خطوط با جرقه­هي بينايي را مشاهده كنيد. ممكن است همين احساس را به هنگام وارد شدن ضربه به چشم داشته باشيد و ستاره­هايي را ببينيد.

جرقه­هاي بينايي ممكن است براي چندين هفته يا ماه ظاهر و محو شوند. با افزايش سن ديدن اين گونه جرقه­ها نيز بيشتر مي­شود. در صورت ظهور ناگهاني جرقه­هاي بينايي بايد فوراً به چشم پزشك خود مراجعه كنيد تا از عدم پارگي شبكيه اطمينان حاصل كنيد.

 

 --------------------------------------------------------------------------------------

ميگرن

برخي از افراد جرقه هي بينايي را مشاهده مي  كنند كه مانند خطوط دندانه دار يا امواج حرارتي در هر دو چشم و غالباً به مدت 10-20 ثانيه ظاهر مي­شوند. اين انواع از جرقه­ها معمولاً بر اثر اسپاسم عروق خوني مغز يعني ميگرن به وجود مي­آيد.

به سردردي كه متعاقب اين گونه جرقه ها عارض مي شود، سردرد ميگرني اطلاق مي شود. با اين حال خطوط دندانه دار يا امواج حرارتي مي­توانند بدون سردرد رخ دهند. در اين صورت به جرقه­هاي بينايي ميگرن چشمي يا ميگرن بدون سردرد گفته مي­شود.

 

 --------------------------------------------------------------------------------------

 

چگونه چشم معاينه مي شود؟

در ابتدا چشم پزشك مردمك را با قطره­هاي چشمي گشاد مي­كند. در اين معاينه بي درد چشم پزشك شبكيه و ويتره را مشاهده مي­كند.

داشتن همراه براي بازگشت به منزل ضروري است چرا كه ديدن با مردمك گشادشده مشكل است.

با افزايش سن پيدايش شناورها و جرقه هاي نوراني نيز بيشتر مي شود. در حالي كه تمام شناورها و جرقه هاي نوراني را نمي توان جدي گرفت اما براي اطمينان از عدم آسيب به شبكيه همواره بايد معاينه چشمي توسط چشم پزشك صورت گيرد.

با تشكر از سركار خانم حكيم

مركز تحقيقات چشم بيمارستان شهيد لبافي نژاد

www.lod.ir

براي مطالعه مقالات بيشتر به قسمت دانستنيهاي چشم مراجعه نماييدباز گشت به صفحه دانستنيها
Copyright © 2007-2008 | All right reserved
تماس با مديريت سايت| استفاده از مطالب سايت با ذکر نام سايت بلامانع است | مديريت سايت:دکتر سيامک مراديان