آيا مي دانيد از هر سه الي چهار نفر در دنيا يک نفر به تنبلي چشم مبتلا است ****** آيا مي دانيد بهترين زمان درمان تنبلي چشم،در شيرخوارگي و اوايل کودکي است ****** آيا مي دانيد 1.5 الي 2 درصد افراد جامعه به گلوکوم مبتلا هستند و اين در حالي است که خود از بيماري خود آگاه نيستند
 |  | English
 | homepage | Today:ايمني چشمي

آسيب هاي چشمي ناشي از تصادف مي توانند براي هر فردي رخ دهند. اما حقيقت آن است كه بيش از نيمي از افراد آسيب ديده زير سن بيست و پنج سالگي مي باشند. بسياري از اين آسيب ها (سالانه بيش از 100000 مورد) به هنگام ورزش يا فعاليت هاي سرگرم كننده اتفاق مي افتند. شايد شگفت انگيزترين آمار در اين زمينه آن است كه مي­توان از 90درصد از كل آسيب­هاي چشمي جلوگيري نمود.

چنين به والدين توصيه مي شود كه خود را با موقعيت­هاي خطرناك احتمالي در منزل و مدرسه آشنا كنند و استفاده كودكانشان از عينك هاي محافظ به هنگام ورزش يا فعاليت­هاي خطرناك ديگر اصرار ورزند.

 


كودكان و ورزش

تعداد روبه افزايشي از كودكان در اوايل كودكي تمارين ورزشي را انجام مي دهند.برخي از ورزش­هايي كه كودكان به هنگام انجام آنها بايد از عينك هاي محافظ استفاده نمايند عبارتند از:

  • بيس بال

  •  بسكتبال

  •  فوتبال

  •  ورزشهاي راكتي

  • كشتي

  •  هاكي

  •  لاكروس

لنزهاي تماسي هيچ حفاظي را ايجاد نمي كنند و استفاده كنندگان از آنها به هنگام ورزش به مراقبت هاي بيشتري نياز دارند. در ورزش­هاي بيس بال، هاكي روي يخ و لاكروس بايد از ماسك صورت پلي كربونات (پلاستيك كم وزن، نشكن و محكم ويژه) يا محافظ سيمي در تمام مواقع استفاده نمود.

بايد از محافظ­هاي چشمي ورزشي با لنزهاي پلي كاربونات در ورزش­هايي همچون بسكتبال، ورزش­هاي راكتي، فوتبال، بيس بال و لاكروس استفاده كرد. به هنگام اسكي روي يخ يا آب استفاده از عينك­هاي محافظ يا ايمني كه اشعه ماوراء‌بنفش و نور آفتاب اضافي را پالايش مي كنند، مي تواند در محافظت چشم ها از آفتاب سوختگي مفيد باشد. بوكس و ورزشهاي رزمي خطر بسيار بالايي از آسيب هاي چشمي جدي و حتي نابينا كننده را ايجاد كنند. اگرچه استفاده از دستكش هايي كه محل انگشت شست در آنها بريده شده باشد از ميزان آسيب هاي چشمي ناشي از بوكس مي كاهد اما اين محافظت كافي نمي­باشد. والدين كودكي كه بينايي يك چشم وي دائماً‌در حال كاهش است (عملاً يك چشمي است) پيش از اينكه به كودك خود اجازه ورزش را بدهند،‌بايد خطرات آسيب به چشم سالم را مد نظر داشته باشند ممكن است به هنگام انجام اين گونه ورزش­ها از محافظ­هاي چشمي مناسبي استفاده گردد.

 

 


ايمني چشمي در منزل و حياط

براي تهيه ايمن­ترين محيط براي كودكان بازي و سرگرمي­هايي كه مناسب سن و سطح مسئوليت پذيري آنها است را انتخاب نماييد.

به هنگام استفاده كودك از وسايل خطرناك احتمالي مانند مداد، قيچي، چنگال و چاقو نظارت كافي روي كودك داشته باشيد. به خاطر داشته باشيد كه حتي وسايل خانگي معمولي مانند كليپس كاغذ طناب­ها و نوارهاي كشي،‌آويزهاي سيمي و قلاب ماهي­گيري نيز مي­توانند باعث آسيب­هاي چشمي جدي شوند.از استفاده كودك از اسباب­بازي­هاي پرتاب كننده مانند تير پيكان،‌كمان، تفنگ و اسباب بازي هاي موشكي جلوگيري به عمل آوريد، اينگونه بازي­ها بسيار خطرناكند.

كليه مواد شيميايي و اسپري­هايي مانند پاك كننده­هاي ظرف شويي و گاز را دور از دسترس كودكان قرار دهيد. به كودكان اجازه ندهيد تا دست به آتش بازي بزنند يا در كنار افرادي كه آتش بازي مي­كنند بايستند. كليه آتش بازي­ها براي تمام كودكان خطرات بالقوه­اي دارند. به هنگام كار با دستگاه چمن زني به كودكان اجاره بازي در حياط را ندهيد. سنگ و آشغال­هاي ريز پرتاب شده از تيغه­هاي متحرك مي­توانند به آسيب­هاي چشمي جدي منجر گردند. با گذاشتن هميشگي محافظ­هاي چشمي مناسب به هنگام استفاده از ابزارهاي قدرتي، دستگاه چمن زني چرخان، هرس كننده چمن يا چكش زدن روي فلز به كودكان روش استفاده از آنها را بياموزيد.

 


ايمني چشمي عمومي براي كودكان

بسيار توصيه مي­شود كه كودكان با بينايي خوب يك چشمي براي محافظت از چشم خوب خود از عينك­هاي محافظ استفاده نمايند حتي اگر نيازي به عينك نداشته باشند. لنزها بايد از جنس پلي كاربونات بوده و داراي ضخامت مركزي 2 ميلي­متري براي استفاده روزانه و 3 ميلي­متري براي استفاده به هنگام ورزش باشند. انتخاب فرم محكم باعث كاهش خطر آسيب ناشي از خود فرم مي­باشد.

 


وقوع آسيب چشمي:

به هنگام آسيب چشمي بهترين كار آن است كه هر چه سريع­تر چشم بيمار توسط يك چشم پزشك معاينه شود. حدت آسيب ممكن است در ابتدا مشهود نباشد.باز گشت به صفحه دانستنيها
Copyright © 2007-2008 | All right reserved
تماس با مديريت سايت| استفاده از مطالب سايت با ذکر نام سايت بلامانع است | مديريت سايت:دکتر سيامک مراديان