بلفاريت، التهاب مزمن پلك ها و شايع‌ترين علت قرمزي پلك و مراجعه به درمانگاه يا مطب چشم‌پزشكي مي باشد. پلك حدود 2 ميليمتر ضخامت دارد. علايم بلفاريت به صورت سوزش و تحريك چشم مي باشند كه در صبح شديدترند و در طول روز بهتر مي شوند. هر كدام از انواع بلفاريت داراي علايم خاص خود هستند. بلفاريت مي تواند در اوايل كودكي شروع شود و در سراسر زندگي به صورت وضعيتي مزمن ادامه داشته باشد يا اين كه در مراحل بعدي زندگي و به مرور زمان ايجاد گردد.
 |  | English
 | homepage | Today:
صفحه 1
بلفاريت


بلفاريت چيست؟

بلفاريت، التهاب مزمن پلك ها و شايع‌ترين علت قرمزي پلك و مراجعه به درمانگاه يا مطب چشم‌پزشكي مي باشد. پلك حدود 2 ميلي متر ضخامت دارد. قسمت بيروني پلك ها را پوست و قسمت دروني آن ها را پرده مخاطي به نام ملتحمه تشكيل مي دهد. بين اين دو قسمت؛ صفحه اي شبه غضروفي، عضلات پلك، غدد چربي (ميبومين) و فوليكول مژه قرار دارند.

غدد ميبومين به تعداد 40 عدد در پلك فوقاني و 20 عدد در پلك تحتاني قرار دارند كه با ترشح چربي سبب تثبيت اشك مي شوند و از تبخير اشك و خشكي چشم جلوگيري مي كنند. چربي اضافه در لبه پلك، سبب افزايش استعداد به آلودگي و منجر به عفونت پلك مي گردد؛ بنابراين دو عامل چربي و ميكروب در ايجاد بلفاريت نقش دارند. بلفاريت را مي توان به سه دسته تقسيم كرد: بلفاريت سبوره اي يا ناشي از چربي, بلفاريت ميكروبي و مخلوطي از هر دو.

علايم بلفاريت به صورت سوزش و تحريك چشم ميباشند كه در صبح شديدترند و در طول روز بهتر مي شوند. هر كدام از انواع بلفاريت داراي علايم خاص خود هستند.

بلفاريت مي تواند در اوايل كودكي شروع شود و در سراسر زندگي به صورت وضعيتي مزمن ادامه داشته باشد يا اين كه در مراحل بعدي زندگي و به مرور زمان ايجاد گردد.

---------------------------------------------------------------------------
علت ورم ملتحمه چيست؟

عوامل گوناگوني مي توانند سبب ورم ملتحمه شوند كه شايع ترين آن ها عبارتند از عفونت ها، آلرژي ها و تحريك هاي محيطي. از آن جا كه ملتحمه بافت ساده اي است، به همه محرك ها به يك گونه پاسخ مي دهد و قرمز مي شود

---------------------------------------------------------------------------
بلفاريت ميكروبي:

مهم ترين علامت اين نوع بلفاريت كه معمولاً ناشي از استافيلوكوك مي باشد، سوزش و تحريك چشم در صبح مي‌باشد. علت آن تجمع سموم ميكروبي در سطح قرنيه به هنگام خواب است كه در طي روز با پلك زدن و جريان اشك برطرف مي‌گردد. در اين نوع بلفاريت، پوسته هايي در اطراف مژه ها ديده مي‌شوند. لبه هاي پلك خشك, ‌ضخيم, نامنظم و پرخون مي باشند و مژه ها به هم چسبيده اند.

التهاب مزمن منجر به ريزش، سفيد شدن و تغيير جهت مژه ها ميگردد. در اين بلفاريت، ملتحمه يا قرنيه نيز ممكن است ملتهب شوند. اگر بلفاريت درمان نشود ممكن است منجر به تشكيل گل مژه (عفونت در فوليكول مژه) يا شالازيون (التهاب غده چربي پلك) گردد.

---------------------------------------------------------------------------
بلفاريت سبوره اي يا ناشي از چربي:

علايم اين بلفاريت شبيه بلفاريت ميكروبي است و اغلب همراه با شوره سر مي باشدصفحه بعد

باز گشت به صفحه دانستنيها
Copyright © 2007-2008 | All right reserved
تماس با مديريت سايت| استفاده از مطالب سايت با ذکر نام سايت بلامانع است | مديريت سايت:دکتر سيامک مراديان